Všetko sa časom mení

future

Tento článok sa bude venovať časom minulým, prítomným a budúcim s vzhľadom na technickú revolúciu.

Niektorí ľudia s láskou spomínajú na časy „bez strojov“. Samozrejme vtedy ešte nežili, takže spomínaním myslíme romantické predstavy na to, aké to asi bolo pred priemyselnou revolúciou. Niektorí ľudia si to dokonca chcú vyskúšať na vlastnej koži, väčšinou vtedy, keď nie sú spokojní alebo nesúhlasia s tým ako spoločnosť funguje dnes a odsťahujú sa niekam na lazy. Tam si vlastnoručne postavia dom z hliny a slamy, vyrobia si vlastný nábytok na mieru, zaobstarajú si kravu na mlieko, sliepočky na vajíčka, vypestujú si pár základných plodín a fungujú takzvane sebestačne . To čo im na dnešnej modernej spoločnosti vadí je strata zmyslu, odpojenia sa od prírody, umelosť sveta a preto utekajú späť k prírode. Niektorí ľudia sú v tom spokojní, niektorých však po pár rokoch nebaví tvrdá práca, ktorá so sebestačným životom spojená je. V podstate človek väčšinu času venuje len tomu, aby sa postaral o svoje prežitie.

Priemyselná revolúcia priniesla pokrok práve v tom, že mnoho vecí zjednodušila. V dnešnej dobe už ani obyčajný človek nemusí tvrdo drieť, aby sme mali čo jesť a kde bývať. Človek má oveľa viac voľného času a má aj slobodu toho, ako ho využije. Áno, asi je pravda, že je akýsi úpadok spoločnosti a väčšina ľudí svoj voľný čas netrávi práve najzmysluplnejším spôsobom, na druhej strane, mnoho ľudí využíva tento voľný priestor, kedy sa nemusí len krvopotne starať o svoje prežitie, na takzvaný sebarozvoj, rozvoj ľudskej osobnosti či duchovný rozvoj. A v tom vidím veľké plus dnešnej doby.

Veda a technika idú však nesmiernou rýchlosťou dopredu a to čo poznáme len zo science fiction sa postupne stáva skutočnosťou. Vývoj software je nezastaviteľný, počítače prekonávajú svoje obmedzenia a vylepšujú sa prakticky každý deň. Lietajúce autá už existujú, rieši sa v podstate len etické a právne konzekvencie a opatrenie  pred ich vypustením na trh. Čo myslíte? Čaká nás vďaka technickým vymoženostiam ešte väčšie odpojenie od prírody alebo sa cez vedu a techniku budeme mať možnosť dostať k tomu na čom naozaj záleží?

Rate this post